Muayenehane: Prof. Dr. Sait Gönen Tedavi Merkezi
Adres : Vali Konağı Cad. No:102 Gümüş Apartmanı Daire:2
Şişli-İstanbul
Telefon : +90 212 912 20 55 Randevu için: +90 553 057 64 66
GSM : +90 532 374 29 25
Endokrinolojide dünya markasıyız
 
Endokrinolojide dünya markasıyız

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Okan Yıldız'ın beş yıl önce kurduğu hayal bugün Türkiye'yi endokrinolojide dünya markası haline getirdi.

Sevgili okurlarım bugün köşemde bir sağlık sorununu dile getirmeyeceğim. Türkiye olarak ev sahipliği yaptığımız, oldukça prestijli uluslararası bir kongreyi, o kongredeki önemli konuları ve özellikle de bu etkinliğin mimarı bilim insanını, bir portreyi siz değerli okuyucularıma takdim edeceğim. EndoBridge 2017, bu yıl 19-22 Ekim tarihleri arasında Antalya’da, Endokrinoloji alanında farklı ülkelerde cok başarılı çalışmalara imza atmış bilim insanlarının katılımıyla gerçekleşti. 5'incisi gerçekleşen ve dünyada birçok ilke imza atan projenin 2017 toplantısında 39 ülkeden 473
katılımcı buluştu. Bu yıl yabancı delege, katılımcı ülke ve sunulan vaka sayısı acısından rekor kırıldı.

BİR BİLİM İNSANININ HAYALİ SEKTÖRÜ YÖNLENDİRİYOR
Projenin isim babası ve kurucu başkanı sevgili dostum Hacettepe Üniversitesi Endokrinoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Okan Yıldız. Bülent hoca "Polikistik Over Sendromu" ve obezite alanlarında dünyanın önde gelen uzmanları arasında yer alıyor. Dun gibi hatırımda hocayla aramızda gecen konuşmalar. "Abi birçok akademisyen arkadaşımız yurtdışı kongrelere istese de katılamıyor. Balkanlar'daki akademisyenler, kuzeyimizde Rusya ve eski Sovyetler birliğinden ayrılan devletlerdeki akademisyen dostlarımız Ortadoğu ve İslam coğrafyasındaki bilim insanları yurtdışı kongrelere katılma konusunda bizler kadar şanslı değil. O zaman konuşmacıları Türkiye’ye davet etsek ve tüm bu coğrafyalardaki akademisyenlerin katılımını kolaylaştırsak nasıl olur"
diye ilk kez bahsettiğinde proje çok makul görünmüştü. Sonra da şöyle devam etmişti hocamız: "Bunun bir getirisi olarak da ülkemiz endokrinoloji ve metabolizma alanında en iyi toplantıların düzenli olarak yapıldığı bir cazibe merkezi olur." Haklı da çıktı. Hayalini gerçekleştirmek üzere bilim dünyasındaki ilişkilerini harekete geçirdi, önemli adımlar attı. Önce Amerikalıları ikna etti. Endo-Society'nin o zamanki yöneticileriyle toplantı yaptı, fikrini onlara da kabul ettirdi. Toplantının adını da kendi tabiri ile “Hormon dünyasının köprüsünü Türkiye’de kurmak” anlamına gelecek olan “EndoBridge” olarak belirledi.

KISA SÜREDE ULUSLARARASI BİLİNİRLİĞE ULAŞTI
2013'te ilk kez EndoBridge2013 adıyla Endo-Society ve TEMD ile (Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği) birlikte her biri alanında söz sahibi bilim insanları ve çok sayıda ülkeden gelen katılımcılarla olağanüstü başarılı gecen bir toplantı yapıldı. Bu toplantının bilim çevrelerinde çok güzel geri bildirimleri olması üzerine daha sonraki yıl Avrupa Endokrinoloji Derneği (ESE) de bu birlikteliğe katılmak istediğini bildirdi. Üç yıldır Amerika Endokrinoloji Derneği, Avrupa Endokrinoloji Derneği ve Türkiye Endokrinoloji Derneği bu toplantıları, Bülent hocanın
koordinatörlüğünde birlikte devam ettiriyor. Adı gecen iki derneğin onbinlerce bilim insanı üyesi var. Ve bizler artık gerek Amerika'da yapılan endokrinoloji kongrelerinde gerekse Avrupa Endokrinoloji Kongresi'nde her salonda Endobridge Antalya toplantılarının anonslarını ve tanıtımlarını yapabiliyoruz. Yani bu alanla ilgilenen herkes artık Türkiye'de yapılan böyle bir zirve ile ilgili fikir sahibi. Birçok uluslararası bilim kongresinde broşürlerine rastlıyor, Türk bilim insanları olarak gururlanıyoruz. Şu anda Endobridge toplantıları yine Bülent hocanın koordinatörlüğünde "Uluslararası Yürütme Kurulu" tarafından bir düzenleniyor. Her üç derneğin mevcut başkanları bu kurulun tabii üyeleri.

ÜNLÜ İSİMLER VİZE KRİZİNİ DİNLEMEYİP GELDİ
Bu yıl ki kongre öncesinde Amerika olan siyasi krizden dolayı önce yürekler hop etti. Çünkü toplantıya Amerika'dan çok önemli isimlerin gelmesi bekleniyordu. Ancak Amerika ile yaşanan vize krizine rağmen Amerika Endokrin Derneği Başkanı Prof.Dr. Lynnette Nieman Antalya'ya geldi ve kongrenin açılış konuşmasını yaptı. Avrupa Endokrinoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. AJ van der Lely de aynı şekilde ev sahibi olduğunu göstererek açılış konuşmacıları arasında yerini aldı. Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Başkanı sevgili Prof. Dr. Sevim Güllü de yaptığı konuşmada bu desteklerinden dolayı kendilerine teşekkür etti. Tüm bunlar diğer ülkelerden gelen katılımcıların gözünde kongreye ayrı bir değer yükledi. Artık bölgemizdeki bilim insanları EndoBridge toplantılarının gününü adeta iple çeker olduklarını söylüyor. Bizler de aynı alanda çalıştığımız birçok ülkeden araştırmacı ile dostluklarımızı ve birlikte çalışma imkanlarımızı her gecen yıl biraz daha artırmış oluyoruz. Artık EndoBridge sadece hormon değil farklı ülkelerden gelen bilim insanlarının kaynaştığı bir dostluk köprüsü oldu. Bu uluslararası kapasite geliştirme projesi beş yılda 63 ülkeden 2 bin 100’un üzerinde hekim ve bilim insanını Antalya’da bir araya getirdi. Kongre, hormon hastalıkları alanında tüm dünyada bilinen uluslararası bir Türkiye markası haline geldi. Her yıl olduğu gibi Avrupa Akreditasyon Konseyi tarafından kredilendirilen yıllık toplantılar, Türkçe, Rusça ve Arapça eşzamanlı çeviri ile İngilizce sunum dilinde yapılıyor. Katılımcıların endokrinoloji alanında dünyanın önde gelen isimleriyle buluştuğu EndoBridgeR 2017'de, 24 konferans ve 16 vaka tartışması oturumuyla birlikte 80’in üzerinde sözlü ve poster vaka sunumuna yer verildi. Çok sayıda genç Türk meslektaşımızı bu toplantılarda keyfl e dinledik. Programda diyabet, obezite, lipid bozuklukları, tiroid, kemik ve osteoporoz, hipofiz, böbreküstü bezi, noroendokrin tümorler, kadın ve erkek üreme endokrinolojisi dahil olmak üzere endokrinolojinin tüm problemlerine güncel yaklaşım kapsamlı bir şekilde ele alındı. Sonunda EndoBridge 2018 kongresinin de 25- 28 Ekim 2018 tarihlerinde Antalya’da yapılacağı ilan edildi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Okan Yıldız, halen Avrupa Endokrinoloji Derneği Yönetim Kurulu'nda da görev alıyor. Bu yıl Lizbon’da yapılan Avrupa Endokrinoloji Kongresi’nin de başkanıydı. Hocamız endokrin camiasında bu prestijli göreve seçilmiş ilk Türk bilim insanı. Şimdi hedefi Avrupa Endokrinoloji kongresi'ni Türkiye'de yapmak. Teşekkürler Bülent Hoca, emeğine yüreğine sağlık. Türkiye de Endokrinoloji Camiasının yüz akı olan hocalarımızdansın.

 
Diğer Haberler
 
 
Ana Sayfa Özgeçmiş Yayınlar Uzmanlık Alanları Basında Sait Gönen İletişim S.S.S Ders Notları
 
Copyright © 2016 Tüm Hakları Saklıdır. www.saitgonen.com
Designed by
SiberTutor
www.profdrsaitgonen.com